«Історія України» підручник для 7 класу закладів загальної середньої освіти

Практичне заняття за розділом IV. Королівство Руське (Галицько-Волинська держава)

Практичне заняття за розділом IV. Королівство Руське (Галицько-Волинська держава)

Мета: спираючись на знання, отримані протягом опрацювання розділу, розвивати вміння працювати з контурною картою та знаходити необхідну інформацію в тексті історичного джерела, створювати презентації.

Завдання для підготовки до заняття. Повторити матеріал про розвиток Королівства Руського (Галицько-Волинської держави), його правителів, рівень розвитку культури.

Пригадайте. 1. Коли і як утворилася Галицько-Волинська держава? 2. У якому році було короновано Данила Романовича? 3. Проти кого доводилося вести боротьбу галицько-волинським князям? Відносини з якою державою найбільше впливали на розвиток Галицько-Волинської держави (Королівства Руського)? 4. У чому полягали особливості культури Галицько-Волинської держави?

Хід роботи

I.       Робота з контурною картою

Карта «Утворення Галицько-Волинської держави. Монгольська навала»

1.       Зафарбуйте території Галицького і Волинського князівств, які були об’єднані в 1199 р. Романом Мстиславичем.

2.       Обведіть межі Галицько-Волинської держави на 1239 р.

3.       Позначте стрілками напрямки походів монголів у 1239 та 1240—1242 рр.

4.       Підпишіть назву держави, яка утворилась у причорноморських і прикаспійських степах після походів монголів.

Карта «Королівство Руське (Галицько-Волинська держава)»

1.       Зафарбуйте територію Королівства Руського станом на 1253 р.

2.       Підпишіть назви сусідніх держав.

3.       Різними кольорами заштрихуйте території, які були приєднані в період правління короля Данила та Льва Даниловича.

4.       Обведіть межі королівства за часів правління Юрія І.

5.       Підкресліть назви держав, які взяли участь у поділі володінь Галицько-Волинської держави.

6.       Позначте міста, у яких відбулися вирішальні битви в історії Галицько-Волинської держави.

7.       Укажіть міста, які в різні часи були головними резиденціями (столицями) галицько-волинських правителів.

II.      Робота з історичними джерелами

1.         Робота в парах. Розгляньте фотографії сучасного вигляду церкви Святого Пантелеймона поблизу Галича. З’ясуйте: 1) які елементи церкви вказують на вплив західноєвропейської архітектури; 2) на який архітектурний стиль схожі ці елементи; 3) які особливості архітектури Галицько-Волинської держави відображені в цій споруді.

 

 

2.       Прочитайте текст, розгляньте ілюстрацію із зображенням церкви Успіння Пресвятої Богородиці в Галичі та дайте відповіді на запитання.

Із роману Р. Федорова «Отчий світильник»

…На землі залишався тільки Іван Русин під білими стінами храму. Власне не на землі. Івана підхоплювала музика… музика теж була на диво стрункою і білою, як стіни храму… Музика підносила його, але ніколи не віддаляла від храмових стін, вона жила у них, вичунювалася з їх високої стрункості й величавості, з чотирьох рядів рельєфів, що надавали яловій стіні пишної краси… На першому, нижньому ярусі вирізьблено виноград; лоза перепліталася з травами й косицями, кожна гілка, гроно, листок дивували окремішньою своєю майстерною досконалістю, і водночас єднала їх в одне ціле гармонія буяння і росту. Русинові часом баглося простягнути руку, щоб зірвати, полакомитися зрілим кетягом; порив цей був, на його думку, грішним… На другому ярусі походжали статечно пардуси. На третьому грифони. На четвертому закаменіло дванадцять жіночих облич. Для байдужого ока всі вони були однаковими, з ніжним овалом і великими очима. Насправді ж кожному майстро дав окремішню печать: одному обличчю — затаєний сум, другому — радість, третьому — розпач, четвертому — крик, п’ятому — задуму, шостому — гнів, сьомому… Все залежало від малюнка очей і уст. Власне, все залежало від різця, від майстрового задуму…

 

 

?   1. Який вигляд мав Успенський собор у Галичі? 2. Яке враження він справив на Івана Русина? 3. На прикладі Успенського собору розкажіть про розвиток церковної архітектури та скульптури в Галицько-Волинській державі. 4. Використовуючи матеріал підручника, аргументовано доведіть або спростуйте твердження: «Успенський собор у Галичі (1157 р.) — яскравий зразок галицької архітектурної школи, сформованої під впливом романської архітектури».

3.       Прочитайте текст та дайте відповіді на запитання.

Із «Галицько-Волинського літопису»

…Звів також [Данило] церкву святого Іоанна [Златоустого], красну і гожу. І споруда її була така: склепінь чотири; з кожного вугла — склепіння, стояли вони на чотирьох головах людських, вирізьблених одним умільцем, троє вікон прикрашені [були] склом римським; …а верх же вгорі прикрашений [був] зорями золотими на лазурі; внутрішній же поміст її був вилитим з міді і з чистого олова, так що блищав він, як дзеркало. Дверей же її двоє [були] прикрашені каменем тесаним — галицьким білим і зеленим холмським; …спереду ж їх [на західних дверях] був зроблений Спас, а на північних — святий Іоанн [Златоустий], так що всі, хто дивився [на них], дивувалися. Прикрасив [Данило] камінням дорогим, бісером і золотом також ікони, які він приніс із Києва, і образ Спаса і Пресвятої Богородиці… І дзвони приніс із Києва, [а] інші тут вилив.

…Посадив він також сад гарний і спорудив церкву на честь святих… Кузьми [та] Дем’яна… За поприще од города [Холма] стоїть також башта кам’яна, і на ній — орел кам’яний вирізьблений; висота ж каменя — десять ліктів…

У рік 6768 [1260]. Спорудив він також превелику церкву в городі Холмі на честь Пресвятої Діви Марії, величиною і красою не меншу од тих, що були раніш, і прикрасив її пречудовими іконами… Зробив він також у ній хрещальню — хрестити воду на святе Богоявлення, а блаженний єпископ Іоанн зробив у ній вирізаний із гарного дерева і позолочений усередині та ззовні [ківорій], диву подобен.

?   1. Який вигляд мали церкви, побудовані в Холмі? 2. Визначте внесок князя Данила в розвиток культури Галицько-Волинської держави. 3. На основі тексту джерела зробіть висновок про рівень розвитку архітектури, різьблення та іконопису в Галицько-Волинській державі.

III.    Аналіз інформації

1.       Автори підручника «Культурологія: українська та зарубіжна культура» (К., 2006) відзначають: «На заході Галицько-Волинська Русь була форпостом східнослов’янської духовності. Різні сфери її культури, зокрема такі, як освіта, мистецтво, філософія, література, розвивалися під впливом західної та східної культур. Через такі культурні центри, як Володимир, Холм, Галич і Львів, культурні впливи давньоруських земель надходили до східних слов’ян в Угорщину і держави Центральної Європи. У той же час галицько-волинські землі зазнавали істотних культурних впливів своїх західних сусідів; засвоєні духовні і матеріальні цінності передавалися іншим землям Русі. Але основа культури Галицько-Волинської держави була українська, спільна з князівствами Русі». 1) Проаналізуйте наведену інформацію. 2) Визначте особливості розвитку культури Галицько-Волинської держави. 3) Які міста відігравали провідну роль у культурному житті Галицько-Волинської держави?

2.       Дослідник Л. Морфлюк зазначає, що «у роки, коли велич і слава Києва почали занепадати, Галичина і Волинь були опорою українства, саме тут продовжується культурний розвиток українських земель. Тут вирувало політичне й економічне життя, посилювалися зв’язки із Західною Європою, з’явилося багато нових міст, укріплень, культових споруд. Усе це сприяло подальшому розвитку матеріальної і духовної культури українців». Чи погоджуєтеся ви з наведеною думкою? Свою відповідь поясніть.

IV.    Складання історичного портрета

Підготуйте та презентуйте історичний портрет короля Данила або іншого князя з династії Романовичів (на вибір).

V.      Підсумки заняття

 

Спільне формулювання висновків відповідно до мети заняття й того, якою мірою воно сприяло розвитку історичних компетентностей.

Практичне заняття за розділом IV. Королівство Руське (Галицько-Волинська держава)
Перед відвідуванням сайту
оберіть один з варіантів: