«Історія України» підручник для 7 класу закладів загальної середньої освіти

§ 3. Русь-Україна за перших князів

§ 3. Русь-Україна за перших князів

2.   Утвердження династії Рюриковичів. Правління князя Олега.

Документи розповідають

Візантійський імператор Константин VII Багрянородний про збирання данини в Русі-Україні

Коли настає листопад, одразу ж їхні князі виходять з усіма росами з Києва і вирушають у полюддя, що йменується кружлянням, а саме — у слов’янські землі деревлян, кривичів, сіверян та інших слов’ян, що є данниками росів. Годуючись там протягом усієї зими, вони, починаючи з квітня, коли розтане крига на річці Дніпро, знову повертаються до Києва.

?   Робота в парах. 1. Обговоріть, чому збирання данини називали кружлянням. 2. Чому таку форму збирання данини вважають найпримітивнішою? 3. Використовуючи текст документа, розкажіть, як відбувалося полюддя.

 

4.   Походження назви «Русь».

Документи розповідають

«Повість минулих літ» про запрошення варягів до Русі-України

У рік 859. Варяги, приходячи із замор’я, брали данину з чуді, і з словен, і з мері, і з весі, і з кривичів. А хозари брали з полян, і з сіверян, і з в’ятичів…

У рік 862 р. Вигнали [чудь, словени, кривичі і весь] варягів за море, і не дали їм данини, і стали самі в себе володіти. І не було в них правди, і встав рід на рід, і були усобиці в них, і воювати вони між собою почали. І сказали вони: «Пошукаємо собі князя, який би володів нами…». Пішли вони за море до варягів, до Русі. Бо так називали варягів — русь. Сказали Русі чудь, словени, кривичі і весь: «Земля наша велика і щедра, а порядку в ній нема. Ідіть-но княжити і володіти нами. І вибралося троє з родами своїми, і з собою всю узяли Русь.

?          1. Знайдіть і покажіть на карті атласу місця розселення племен, про які йдеться в літописі. 2. Робота в парах. Обговоріть, як автор пояснює значення назви «Русь». 3. Як варяги почали князювати на східнослов’янських землях?

 

§ 3. Русь-Україна за перших князів
Перед відвідуванням сайту
оберіть один з варіантів: