«Історія України» підручник для 7 класу закладів загальної середньої освіти
§ 24. Сільське господарство. Ремесла й торгівля. Міста і магдебурзьке право
§ 24. Сільське господарство. Ремесла й торгівля. Міста і магдебурзьке право
1. Сільське господарство. Життя селянства.
Документи розповідають
Становище українського селянства в XIV ст.
…Село пана Семена Кмітича…: чоловіків 70, дають панові на рік 19 кіп грошей, ходять робити на пашню дворову протягом усього літа, орати — день, а два дні жати; в тому селі млинів два, корчми дві, із якої 4 копи грошів. А якщо який-небудь чоловік із тих сіл геть іде, то він повинен дати панові 6 кіп відхідного.
Село… П’ятничне: чоловіків 30, дають на рік 3 копи і 40 грошів, а слуг у тому селі 8, котрі кінно служать; ще в тому селі чоботарів два і коваль один; ці роблять на двір даром…
Село… Демидовці: чоловіків 37, дають на рік 4 копи і 28 грошів; літом день косять; другий день жнуть…
Село… Кам’яногірка: людей усіх 30 чоловіків: з них 23 чоловіки дають на рік по 12 грошів, а також по два третинники вівса (1 третинник — приблизно 130 кг), по два вози сіна; робіт ніяких не виконують.
? 1. Які повинності були поширені серед українського селянства? 2. Як наведене джерело відображає становище селянства?
Цікаві факти
Переважна частина територій перебувала у володінні великих магнатів: Острозьких, Чарторийських, Радзивіллів (Волинь), Ружинських, Заславських, Немиричів (Київщина, Поділля), Замойських, Потоцьких, Язловецьких (Брацлавщина та Поділля). Зосередження земель у руках магнатів обумовлювало їхній наступ на території та права селянських громад, що виявлялося в привласненні їхніх земель, закабаленні селян, призначенні на виборні посади своїх намісників тощо.
3. Міста та їхні жителі. Магдебурзьке право.
Документи розповідають
Із юридичного коментаря 1565 р. про права та обов’язки міської ради
Обов’язком ради й бурмістрів є принаймні раз на тиждень, або щоразу, коли вимагатиме погреба, збиратися в ратушу, радитися про добро громади, здобувати нові користі для громади та запобігати шкодам, залагоджувати й розсуджувати всілякі спори, вишукувати способи, щоб їжа і напої в місті не були дорогими, і карати продавців, які порушуватимуть розпорядження райців або загальні ухвали. Окрім цього, вони мають наглядати за пекарями, різниками, шинкарями, пильнувати обману в мірах і вагах під час продажу їжі, напоїв та іншого товару… Рада також має запобігати сваркам у місті, боронити від кривд сиріт і вдів та викорінювати шкідливі й безчесні ігри — карти, кості й таке інше негідне. Кожного року рада мусить складати рахунки з усіх міських прибутків перед старшими й визначнішими людьми з громади.
? 1. Поясніть значення слів «рада», «бурмістр», «ратуша», «райці». 2. Визначте основні обов’язки міської ради. 3. Які порушення зустрічалися в середньовічних містах найчастіше? 4. Чи необхідно розв’язувати перелічені в тексті джерела проблеми в сучасному місті? Який орган самоврядування займається основними проблемами вашого міста?
Документи розповідають
Із повідомлення литовського дипломата Михайла Литвина про розвиток торгівлі в Києві (середина XVI ст.)
Київ дуже багатий на іноземні товари, а саме: коштовне каміння, шовк і шовкові тканини, ладан, пахощі, шафран, перець та інші прянощі.
У непоказних київських хатах зустрічається не тільки достаток, але й величезна кількість плодів, овочів, меду, м’яса, риби; крім того, унаслідок вищезазначених причин вони так переповнені дорогим шовковим одягом, коштовним камінням, соболиним та іншим хутром, а також прянощами, що мені самому доводилося бачити шовк, який обходився дешевше, ніж льон у Вільні, і перець, дешевший за сіль.
? 1. Із якими країнами українські землі були пов’язані торговими шляхами? 2. Які товари проходили торговими шляхами України? 3. Як торгівля впливала на розвиток Києва?