«Історія України» підручник для 7 класу закладів загальної середньої освіти

§ 21. Кревська унія 1385 р. та українські території. Опір руських князів політиці централізації та його наслідки

§ 21. Кревська унія 1385 р. та українські території. Опір руських князів політиці централізації та його наслідки

1.         Кревська унія. Ліквідація удільних князівств на українських землях.

 

Цікаві факти

Битва на річці Ворскла була однією з найбільших і найкривавіших у Середні віки. Хан Золотої Орди Тимур-Кутлук та емір Едигей завдали поразки походу Вітовта, який намагався не тільки закріпитися в Причорномор’ї, підтримавши в боротьбі за владу в Орді поваленого хана Тохтамиша, а і встановити свою зверхність над Ордою. У поході брало участь чимало рицарів із Польщі й Тевтонського ордену, руських князів. Похід був освячений Папою Римським як хрестовий. Проте монголам вдалося відволікти Вітовта вдаваними переговорами, дочекатися підкріплення та завдати несподіваного удару. Військо Вітовта оточили та знищили. Монгольське військо, переслідуючи відступаючих, розорило землі аж до Києва. Ця битва мала далекосяжні наслідки. На декілька десятиліть Вітовт був змушений відмовитися від планів поширити свої володіння до Чорного моря. Також у битві загинуло чимало нащадків князів Рюриковичів, Ольгердовичів тощо.

 

Документи розповідають

Із коронаційного акта Вітовта

Велике князівство Литовське проголошувалося королівством на вічні часи з тим, що литовські королі «будуть самостійні, не підвладними або васалами ні нашими (імператора), ні Священної імперії, ні чиїмось іншими, служачи щитом християнства на цьому пограниччі — допомагаючи проти язичницьких нападів».

?   1. Про що свідчить цей документ? 2. Який статус мало отримати Велике князівство Литовське після коронації Вітовта? 3. Яка роль відводилася Великому князівству Литовському в європейській політиці?

Цікаві факти

Після підписання Городельської унії Вітовт і Ягайло вирушили в Жемайтію, щоб хрестити її та встановити там великокнязівське правління. Проте незважаючи на вмовляння, подарунки, підкуп старійшин, жемайти вперто дотримувалися язичництва. Тоді Вітовт силою почав насаджувати християнство. Вирубували священні діброви, нищили капища.

«Хроніка Биховця» пише про хрещення Вітовтом Жемайтії: «Охрестив він всю землю Завельську і костьолів багато поставив; тому і назвали Вітовта другим апостолом Божим, що він з упертого язичництва обернув ті землі у віру християнську».

Цікаві факти

Щоб усунути будь-який вплив Москви у своїх володіннях, Вітовт домагався незалежності православної церкви в межах своєї держави. У 1414 р. було створено окрему Київську митрополію на чолі з Григорієм Цамблаком. Також у церковній політиці Вітовт домагався укладення унії між католиками і православними на основі збереження останніми всіх обрядів і традицій. Проте довести цю справу до кінця Вітовт не зміг.

§ 21. Кревська унія 1385 р. та українські території. Опір руських князів політиці централізації та його наслідки
Перед відвідуванням сайту
оберіть один з варіантів: