«Історія України» підручник для 7 класу закладів загальної середньої освіти

§ 2. Східні слов’яни у V—IX ст.

§ 2. Східні слов’яни у V—IX ст.

1.   Велике розселення слов’ян.

Документи розповідають

Візантійський автор Іоанн Ефеський про походи слов’ян на Балкани

На третьому році після смерті імператора Юстина і правління державного Тиберія рушив проклятий народ слов’ян, який пройшов через усю Елладу і по країні Фессалоніці, і по фракійських провінціях. Здобув багато міст і фортець, спалив, пограбував і підкорив країну, сів на ній владно і без страху, як у своїй власній, і впродовж чотирьох років, доти, доки імператор був зайнятий перською війною і вирядив усі свої війська на Схід, уся країна була віддана напризволяще слов’янам; останні зайняли її і розтіклися по ній на час, який призначив Бог. Вони… захопили всі імперські табуни й інше; вони живуть, сидять і грабують у римських провінціях без турбот і страху, убиваючи і спалюючи; вони стали багатими, мають золото і срібло, табуни коней і багато зброї. Вони навчилися вести війну краще за римлян, [і все ж вони] люди прості, які раніше не сміли з’явитися з лісів і степів і не знали, що таке зброя, за винятком двох або трьох дротиків.

?   1. Робота в парах. Обговоріть, які факти про походи слов’ян на Балкани наведені в документі. Яку інформацію за ними можна отримати і які висновки зробити? 2. Як автор ставиться до подій, про які розповідає? Чому у вас склалося таке враження? 3. Чи можна довіряти авторові документа? Чию позицію він представляє? 4. Який вплив мали Балканські походи на розвиток слов’янського суспільства?

2.   Розселення східнослов’янських племен на території сучасної України.

Цікаві факти

Деревляни займали землі південного басейну річок Прип’ять, Горинь, західного берега Дніпра й північного басейну Тетерева. Поляни жили на захід від середньої течії Дніпра, між його притоками Тетеревом на півночі та Россю на півдні. Сіверяни займали території на схід від середньої течії Дніпра, басейн нижньої течії Десни, Сули, Псла і Ворскли до верхів’їв Сіверського Дінця. Тиверці жили в нижній течії річок Дністер і Прут, що досягла узбережжя Чорного моря. Волиняни (дуліби) розселялися на землях на північ від верхньої течії Дністра, у басейні Західного Бугу, на південь від верхів’їв Прип’яті. Уличі займали землі, розташовані між річками Оріль, Дніпро, Самара та в лісостеповій частині Південного Бугу. Білі хорвати жили у Верхній Наддністрянщині на захід від річки Збруч, межиріччі Верхнього Прута і Дністра, Північній Буковині, Прикарпатті й частині Закарпаття.

Цікаві факти

Нестор Літописець розповідає, що словени і кривичі запросили правити своїми землями трьох братів-варягів: Рюрика, Синеуса і Трувора. Проте деякі дослідники вважають, що реальною історичною особою був лише Рюрик. Натомість два інші наведені в літописі імені — це лише перекручені скандинавські словосполучення sine hus («свій рід») і thru voring («вірна дружина»). Таке тлумачення змінює зміст наведеного в літописі речення про трьох братів-варягів.

 

§ 2. Східні слов’яни у V—IX ст.
Перед відвідуванням сайту
оберіть один з варіантів: