«Історія України» підручник для 7 класу закладів загальної середньої освіти

§ 15. Утворення Галицько-Волинської держави

§ 15. Утворення Галицько-Волинської держави

1.   Об’єднання Волинського і Галицького князівств.

Цікаві факти

За останнього представника галицької династії Ростиславичів Володимира (1187—1198 рр.), сина Ярослава Осмомисла, конфлікт із боярами в Галицькому князівстві набув особливого розмаху. Володимир посів престол завдяки боярам, що порушили свою присягу визнати князем Олега. Проте Володимир не виправдав їхніх очікувань. Він, як зазначає літопис, «думи не любив із мужами своїми», тобто не радився з ними у своїх справах.

Бояри організували проти нього повстання та змусили князя шукати порятунок в Угорщині. Однак угорський король ув’язнив Володимира і, захопивши Галич, посадив там княжити свого сина.

Проте влада іноземців не влаштувала галичан, і вони підняли проти них повстання, запрошуючи на галицький трон то волинського князя Романа Мстиславича, то сина Івана Берладника Ростислава.

Тим часом Володимир зміг утекти з полону до імператора Священної Римської імперії Фрідріха I Барбаросси, який допоміг відновити його владу в Галичі в обмін на 2000 гривень сріблом щороку. Подальше правління Володимира мало чим відрізнялося від попереднього, проте йому вже довелося налагодити відносини з боярами.

Зі смертю Володимира припинилася династія галицьких князів: його сини були в заручниках в угорського короля, до того ж їхня мати не належала до княжого роду.

3.   Боротьба синів Романа Мстиславича за відродження Галицько-Волинської держави.

Документи розповідають

«Галицько-Волинський літопис» про заснування Данилом Романовичем міста Холм

…Місто же Холм було споруджено за Божим велінням. Коли ото Данило княжив у Володимирі, спорудив він місто Угровськ і поставив у ньому єпископа (Іоасафа). Однак [якось], коли він [Данило] їздив по полю і діяв лови, то побачив він на горі гарне і лісисте місце, оточене навкруги його полем, і запитав тамтешніх жителів: «Як іменується це місце?» І вони сказали: «Холм його ім’я є». І, уподобавши місце це, надумав він, що поставить на ньому невеликий город. Він дав обітницю Богові й святому Іоанну Златоусту, що спорудить на честь його церкву.

І поставив він невеликий городок, та, побачивши, що Бог помічником йому є, спорудив він інше місто, що його татари не змогли взяти, коли Батий всю землю Руську захопив. Тоді й церква Святої Трійці запалена була і знову була споруджена.

Коли ж побачив це князь Данило, що Бог сприяє місцю тому, почав він закликати приходнів — німців і русів, іноплемінників і ляхів. Ішли вони день у день. І юнаки, і майстри всякі утікали [сюди] од татар — сідельники, і лучники, і сагайдачники, і ковалі заліза, і міді, і срібла. І настало пожвавлення, і поповнили вони дворами навколо міста поля і села.

Звів також [Данило] церкву Cвятого Іоанна (Златоуста), красну і гожу…

І вежа стояла посеред міста висока, щоб бити з неї довкола міста. Знизу зведена з каменю 15 ліктів у висоту, а сама зроблена з тесаного дерева і вибілена як сир, сяяла вона на всі сторони…

?          1. Як було засноване місто Холм? 2. Що сприяло піднесенню й розквіту міста? 3. Про які споруди міста йдеться в документі?

 

§ 15. Утворення Галицько-Волинської держави
Перед відвідуванням сайту
оберіть один з варіантів: