«Всесвітня історія» підручник для 7 класу закладів загальної середньої освіти

1. Візантійська імперія у V—VII ст.

1. Візантійська імперія у V—VII ст.


Для допитливих
Константинополь — «майстерня розкоші»


У 330 р. імператор Константин Великий заснував нову столицю Римської імперії. За його наказом було повністю перебудоване давньогрецьке місто Візантій. Спочатку нову столицю називали Новий Рим або просто Місто. Згодом за візантійською столицею закріпилася назва на честь її засновника — Константинополь. На Русі столицю Візантії називали Царгород. Сьогодні це місто має назву Стамбул.
Столиця Візантійської імперії розташовувалася на західному березі протоки Босфор, що відокремлює Європу від Азії. Місто перетинали прямі широкі вулиці, прикрашали імператорські палаци, громадські споруди, храми й багатоповерхові будинки, садиби багатіїв, фонтани й парки, колони та статуї. У центрі Константинополя розміщувався іподром — майдан для кінних змагань, що були улюбленою розвагою городян.
Вулиці міста були вимощені кам’яними плитами. Постійно працював водогін. У величезних підземних цистернах зберігався стратегічний запас води. У місті діяли пожежна служба, поліція, існувало нічне освітлення. За кращих часів населення міста досягало 500 тис. осіб.
Константинополь був найбільшим містом, портом і фортецею у Європі. З усіх боків його оточували високі кам’яні стіни із численними вежами, що перетворювали місто на неприступну фортецю.
Константинополь називали «золотим мостом» між Європою та Азією. Жодне європейське місто не могло зрівнятися з ним могутністю й багатством.


4. Культура Візантії.
Рядками документа
Із правил Студійського монастиря в Константинополі


Якщо хто-небудь візьме в бібліотеці книгу й буде поводитися з нею недбало або якщо поцупить чужу без дозволу власника — не видавати йому в цей день книг взагалі. Якщо бібліотекар не проявляє належної старанності, розтріпує книги, ставить їх не на відведені місця або дозволяє їм вкриватися пилом, нехай обідає всухом’ятку. Якщо переписувач зопалу зламає писало, нехай відіб’є 30 поклонів. Якщо каліграф погано готує пергамент і палітурні верстати, то нехай відіб’є 150 поклонів.


? Як правила монастиря характеризують ставлення духовенства до книг?
 

Перед відвідуванням сайту
оберіть один з варіантів: