«Всесвітня історія» підручник для 7 класу закладів загальної середньої освіти
2. Середньовічне китайське місто.
2. Середньовічне китайське місто.
Рядками документа
Із китайського літопису XIII ст. про вторгнення монголів до Китаю
Чингізхан поділив військо на три армії. Трьох синів своїх відрядив у напрямку хребта Тайхан на південь. Вони вчинили велике спустошення між містами Пін’яо і Тайюань… Монгольський государ пішов середньою дорогою… і повернув з армією до Пекіна… А в провінціях Хубей, Хенань, Шаньдун на кілька тисяч лі (лі — 0,5 км) простору майже всі жителі були перебиті. Золото й парчеві тканини, сини й дочки, воли й коні — все, як циновка, згорнуто й вивезено. Будинки й хатини спалені, міські стіни зруйновані.
Очима сучасників
Із «Книги про розмаїття світу» Марко Поло (XIV ст.)
У палаці великого хана
Протягом трьох зимових місяців великий хан живе в головному місті Китаю Ханбалику [Пекін], там його великий палац… Стіни у великих і малих покоях вкриті золотом і сріблом, і розмальовані по них дракони й звірі, птахи, коні й усякого роду звірі, і так стіни вкриті, що крім золота й живопису нічого не видно. Зала така простора, понад 6 тис. осіб може там вміститися.
Дивуєшся, скільки там покоїв, просторих і чудово влаштованих, і нікому у світі не збудувати й не влаштувати покоїв кращих, ніж ці…
Великий хан і китайці
Потрібно знати, що всім китайцям не до вподоби управління великого хана, тому що поставив він над ними татар (монголів) і найчастіше мусульман; а це китайці ненавиділи, тому що ті поводилися з ними, як із рабами. Великий хан отримав Китай не по праву, а силою і не довіряв китайцям…